Harkov ÜniversitesiÜlke dışında eğitim fırsatlarından istifade etmek isterseniz öncelikli tercihiniz Ukrayna’dan yana olmalıdır diye söyleyebilriim. Bunun sebebi şudur ki ; Gerek eğitim alanında, gerek sosyal şartlar mananında, gerek ise üniversitelerin kalitesi ve verdikleri eğitimin gözle görülür, elle tutulur bir kaliteye sahip olması mananında Harkov Üniversitesi, Ukrayna’nın Harkov şehrinde bulunmaktadır. Harkov Üniversitesinin Unesco tarafından tescillenmiş bir üniversite olduğunu belirtmemizde de yarar olacaktır.

Ülke dışında eğitimin neden ihtiyaç duyulan olduğu ile ilgili yazacak olursak;

  • İlk olarak şunu belirtmeliyiz ki bir insan doğar, büyür, çalışır, hayatını sürdürür yaşlanır ve can verir.. Dolayısı ile bir insan hayatını sürdürebilmesi için çalışmaya ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duymakta olduğu bu çalışma süreci neticesi itibari ile şayet belirli bir eğitim düzeyinin üzerine çıkmayı muvaffak olabilmiş ise kaliteli ve rahat bir ortamda rahat bir çalışma süreci geçirirken, eğer belirli bir eğitim düzeyinin altında kalmış ise de, çalışmış belirli bir eğitim düzeyinin altında kalan kişilere göre daha ağır işlerde, daha yorucu işlerde, daha zor koşullarda çalışması, iyi bir gelir ele geçirmek için ne kadar çabalarsa çabalasın kendi düzeyine göre kimi şeyleri öğrenmeden daha iyi bir kazanç ele geçiremeyeceği ve bu kazanca erişebilmesi içinde eğitim hayatının hayatı süresince süreceğinin farkına varmasından geçmektedir.
  • Dolayısı ile bu farkı daha erken anlayan kişi veya kişiler tarafından eğitim hayatının başında daha gençlik dönemlerinde ile iken talebenin daha rahat bir şekilde öğrenebileceği dönemlerde Ukrayna’nın Harkov şehrinde bulunmakta olan Harkov Üniversitesindeki bölümlerden birini okuyarak hem yabancı dilinizi iler düzeye getirebileceksiniz, hem ülke dışında yaşamakta olan kişi veya kişilerle kontaklar kuracak ticari faliyetlerinizi okul dışında ihracat dışalım mananında güvendiğiniz kişile ile yapma fırsatına sahip olacaksınız hemde öğrenmeniz şart olan bilgileri kısa müddet içerisinde öğreneceğinizden dolayı da hayatınızın ilerleyen evrelerinde ele geçirdiğiniz bu bilgileri kullanma olanağına sahip olabileceksiniz. Bu doğrultuda yapacağınız çalışmalarda Harkov Üniversitesinde uygulanmakta olan Bologna eğitim sistemi dahilinde alacağınız eğitim talebe ve öğretmen arasında geçen diyalogu daha iyi düzeye taşımakta. Öğrenciyi var olan bilgileri alan ve kullanan kişi olmakta öğretmeni ise daimi bilgi vermekten kurtarıyor. Daha doğrusu öğrenciyi yalnızca alıcı öğretmeni ise sadece verici konumda tutmayı engelliyor..
  • Hal böyle olunca öğretmenin vermiş olduğu konu başlıklarından yola çıkarak öğrencinin bir konu üzerinde çalışmalarını sürdürmesi ve öğrencinin elindeki bu konu konusunda bir çalışma yapıyor olması vaziyetinde öğrencinin yapacağı araştırmalar akılda kalıcı nitelikte olmayabilir, veyahut kısa süreli akılda kalıcı vaziyeti olsa dahi öğrencinin konu ile alakalı yapacağı uygulamalar neticesinde daha da akılda kalıcı bir hale getireceği bu çalışma sayesinde ve bunun da üst evresi olan araştırmalarını, röpörtajlarını ve uygulamasını bir sunum halinde bir topluluğa anlatabilir konuma gelmesi talebe üzerinde hem büyük bir özgüven sağlamakta hemde konuya hakimiyeti yükseltmekte ve ilerleyen süreçte böyle bir konu ile karşı karşıya geldiğinde ise bu konuya hakim bir şekilde rahat bir tavır ile meselenin ne olduğunu anlayıp, çözebilecek hale gelmesini sağlamaktadır. Ayrı olarak Bologna eğitim sisteminin bir başka tesiri ise talebenin ferdi olarak çalışmasını değil bir ekip olarak çalışamsını sağlamakta olduğundan dolayı talebenin çok daha iyi bir eğitim sürecine tabi tutulduğunu göstermektedir. Bologna eğiitm sürecinde talebeler etcs kredi sistemi ile bir üst sınıfa geçisini sağladıklarından dolayıda bu manada kaliteli bir eğitim aldıklarının göstergesi olan çalışmalarını kolayca sürdürebilmekte ve bu alanda yükselebilmektedirler.

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu


Bir cevap yazın