Macaristan’da Üniversite


Başkenti Budapeşte’dir. Ünlü meydanı Kahramanlar meydanıdır. Nufusu iki milyondur. Cittadella tepesi Osmanlının emniyet tepesi olarak kullandığı ve ülkenin en yüksek tepesidir. Budapeşte iki şehrin birleşmesinden oluşmakta yani Buda ve Peşte.. Buda ve Peşte’yi Tuna nehri ayırmakta… Tepede bulunan heykel Macaristan’ın özgürlük sembolü..  Margit Adası  trafiğe tamamen kapalı ve Tuna nehri adanın iki yanından akıp geçmekte… Günün yorgunluğunu atmak için yerli ve yabancı turistlerin dinlenmek amaçlı olarak uğrak yeri olmuş… 1100 yıllık bir geçmişe sahip, bozulmamış mimari yapısıyla size tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Avrupa’nın en büyük parlamentolarından birine sahiptir. Sovyetler Sosyalist Cumhuriyeti’nin yıkılışının ardından 1990 yılındaki seçimle Macaristan çok partili sisteme geçiş yaparlar. Ve serbest piyasa ekonomisini uygulamaya başlarlar. Macar Parlamento binası 1885 yılında yapımına başlanmış ve 1902 yılında bitmiştir. Macar Parlamento binası görkemli tarihi güzelliğiyle de çok fazla turist çekmektedir. Parlamentoda bulunan kral tacı birçok gez kaçırılmış en son 1975 de Amerika’ya kaçırılmış ve 2000 yılında tekrar Macaristan’a teslim edilmiş. 10 milyonluk nufusa sahip Macaristan’a bir yılda 35 milyon turist gelmektedir. Buda ile Peşte’yi bağlayan köprü Aslanlı köprüsü.. Girişinde ve çıkışında aslanlar olduğu için bu ismi almış. Köprüyü yapan mimar “Köprüde bir hata bulursanız ben kendimi Tuna’ya atarım” Ancak küçük bir çocuk köprüde hatayı bulur, aslan heykellerinin dili yoktur.  Ve mimar kendini köprüden atar. Çünkü Macaristan’da mimarlıkta mükemmellik çok önemlidir. Buda ve Peşte şehirleri 1873 yılında birleşmiş.

1884 yılında açılan ünlü Budapeşte Opera binası ülkenin gezilecek önemli yelerinden biri…

Ünlü Kahramanlar Meydanı’nda bulunan Andrassy Caddesi üzerinde cafeler, mağazalar, müzeler bulunmakta…

15 ve 16. Yüzyılın başlarında yaşamış olan ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından Budin’e gönderilen Gül baba,  hoşgörüsüyle Türkçeyi ve Türklüğü kültürel olarak yaymış, asıl adı Cafer olan şair bir Bektaşi dervişidir. Külahında gül taşıdığı için adı Gül baba diye anılmış. Osmanlı izlerini taşıyan bu türbe gerek Macarlar gerekse Türkler tarafından ziyaret edilmektedir.

En ünlü şehirleri;  Budapeşte, Debrecen, Miscolc, Szeged, Pecs, Kaposvar, Györ, Eger, Szekesfehervar, Kecskemet

Estergon, Budapeşte’nin 66 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Macaristan’ın ilk başkenti olan bu şehirde tarihle ilgilenenler için fazlasıyla cezbedici bir yer. Şehrin içinde bulunan yapılardan en dikkat çekici olanı; Estergom Kalesidir.

 Bu kale yüzyıllarca Osmanlı imparatorluğuna ait olmuş bir yapıdır. Şu zamanlarda ise, müzeye çevrilen yapının, içerisini gezmek kadar kalenin tepesinden görünen Tuna Nehri manzarasıyla da insanları büyülemeye yetiyor.

Türkiye’yle 1 saat geridedir ve uçuş süresi 2 saattir. İngilizce bilen kişiler oldukça fazladır. Ilıman bir iklime sahiptir yazları sıcak, kışlar ise iç kesimlerde soğuk, sahil kesiminde serin ve bulutludur. Türklere İspanya vizesi uygulamaktadır.

Yemekleri acılı ve baharatlıdır. Türk yemeklerine yakın bir tada sahiptir. En ünlü yemeği Gulaş, kul aşıda denilmektedir. Dana etinden yapılmaktadır ve içine kimyon salça ve defne yaprağı konulmaktadır. Meşe fıçılarında bekletilen şaraplarıyla ünlüdür. Tuna nehrinin manzarası eşliğinde yemeğinizi yiyebilir keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Vati Utka Caddesi’nde ki herhangi bir kafeye uğrayıp kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Eğer şarap seviyorsanız ve rahat bir ortamda uygun fiyatlarda yemekler yemek istiyorsanız Zeller Bistro ünlü mekanlardan biri…

Eğer romantik bir akşam yemeği istiyorsanız Costes tam size göre…

Macaristan her yönüyle tam bir öğrenci cenneti…

Macaristan’da öğrenci olmak hayalin varsa..

Kararını zaman kaybetmeden vermelisin ve bu mükemmel ülkede eğitim hayatına merhaba demelisin..

Gelecek senin..

Kariyer senin…


Bir cevap yazın