Belarus’da Üniversite


Beyaz Rusya olarak da bilinen Belarus Karadeniz’e sınır komşu ülkelerden biridir. Dili Rusca ve Belaruscadır. Ekonomik olarak refah bir ülkedir. Okuma yazma oranı %99 dır. Özellikle ulaşım ve gıda açısınsan çok ucuzdur. Muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir özellikle yazın ve bahar aylarında kendinizi yeşilliğin içerisinde kaybolmuş gibi hissedebilirsiniz. Ülkenin büyük bir bölümü ormanlık alandan oluşmaktadır. Kışları çok soğuk olmasına rağmen evler en iyi yalıtım sistemleriyle yapılmıştır. En fazla konuşulan dil Rusçadır. Başkenti Minsk’dir. Ulaşım daha çok metroyla sağlanmaktadır.

Eğitim sisteminde ırkçılığa yer yoktur. İnsanların özgürlüklerine ve değer yargılarına saygıyla yaklaşan bir kitle psikolojisine sahiptir.

Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir. Ancak 30 gün aşıldığında vizeye tabi tutmaktadırlar. Çevresel olarak temiz ve titiz bir belediyecilik anlayışına sahiptir. Ve sessiz sakin bir yapıdadır. Trafik kurallarına çok önem veren bir ülkedir. 

Belarus Üniversitelerinde Aylık Yurt Ücreti 20$-40$  arasında Değişmektedir . 1 Öğrencinin aylık yemek-yaşam Masrafı ortalama 300-500$ arasındadır.

Belarus Devlet Üniversitesi;

Uygulamalı Matematik ve Bilgisayar Fakültesi

Biyoloji Fakültesi

Radyojizik ve Elektronik Fakültesi

Fizik Fakültesi

Tarih Fakültesi

İktisat Fakültesi

Bunlardan sadece bazılarıdır.

Belarusta Yıllık Tıp Eğitimi 2000$ dır

Ayrıntılı bilgi için tıklayın…


Bir cevap yazın