Bulgaristan’da Üniversite


bulgaristan

Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkelerden biri olan Bulgaristan’da eğitim yaşamınız hiç zor olmayacak çünkü Bulgarcanın yanında Türkçe konuşulan diller arasında bulunmaktadır. Üniversiteler Sofya,Stara Zagora,Burgas,Varna,Plevne ve Plovdiv şehirlerinde konumlandırılmıştır.

Bulgaristan’da okumak için üniversite sınavına girmenize gerek yok lise mezunu olmanız yeterli olacaktır. Eğitim başlangıç tarihleri okullara göre değişiklik göstermektedir genel tarih 15 Eylül-1 Ekim arasıdır. Eğitim ücretleri her yıl Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’nın önergesiyle değişiklik göstermektedir. Eğitim dilleri İngilizce, Bulgarca, Fransızca ve Almancadır. Lisans eğitim süreleri 4 yıl olup, Diş hekimliği 5 yıl, Eczacılık 5,5 yıl, Tıp fakültesi 6 yıldır.

Yök denkliği bulunmaktadır ve diplomanız tüm Avrupa ülkelerinde geçerlidir. En bilinen üniversiteleri; Sofya Tıp Üniversitesi, Sofya Teknik Üniversitesi, Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi, Sofya İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Avrupa Politeknik Üniversitesi…

Bulgaristan şehirler arası ulaşımı da çok gelişmiştir. Her saat başı şehirler arası otobüs ve tren vardır. Aynı zamanda her gün belirli saatlerde Türkiye’ye otobüs vardır.

Bir öğrenci aylık 120 € ile rahatça geçimini sağlayabilir. Yurt ve ev kiraları da oldukça ucuzdur. 

Aylık ortalama yaşam giderleri 250–300 Euro, bir dönemlik kitap ve araç gereç giderleri yaklaşık 50 Euro civarındadır. Bir otobüs bileti 0,35 Euro’dur fakat öğrenciler 50 €’ya yıllık ulaşım kartları çıkartabilirler.

Ev kiraları aylık (eşyalı) ortalama 75 € civarındadır. Evlerin lüksü arttıkça kira bedelleri de artar ve bu fiyat 300 € ya kadar çıkabilir. 

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız…


Bir cevap yazın