Çek Cumhuriyetin’de Üniversite


cek

Okuma yazma oranının %99 oranında olduğu Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa’nın en eski ülkelerinden biri. Kapı eşiği anlamına gelen ve Avrupa’ya açılan kapı olarak da bilinen Prag şehri ise  Avrupa’nın en fazla ziyaret edilen 4.şehri. Tarihi dokusu hiç bozulmamış ülke Ortaçağ ve Rönesans dönemi izlerini taşımaktadır. Yaşam şartlarının kaliteli olduğu Çek Cumhuriyeti’ndeki üniversiteler dünyanın en eski üniversiteleri özelliğini taşımaktadır.

Eğitim hayatınızı hiç sıkılmadan geçireceğiniz olanaklara sahip Çek Cumhuriyetinde eğitim dili Çekcedir. Devlet üniversitelerinde eğitim ücretsizdir. Ülkeye schengen vizesiyle gidebilirsiniz. Lise mezunu olmanız yeterlidir. Hazırlık eğitimi 1 yıl, Lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Coğrafik olarak küçük bir yer olduğu için alışma konusunda zorlanmayacaksınız. Vize konusunda zorluk çıkarmayan bir ülkedir.

Barınma konusuna gelince… Üniversitelerin yurtları bulunmaktadır. Evler şehir merkezinde ve üniversiteye yakın konumda bulunmaktadır. Avrupa diplomasına sahip olmak zor değil.. Tercih senin… Daha ne bekliyorsun…

Ülkenin en popüler üniversitesi Çek Charles Üniversitesidir. Nedeni ise Einstein ve Tesla gibi ünlü bilim adamlarının eğitim aldığı bir okuldur. 

Sağlık bölümlerinden eğitim almak istiyorsanız Fizik, Kimya, Biyoloji gibi sınavlardan %70 başarı olmanız gerekmektedir. Eğitimler ücretsizdir. Yök tarafından denklik belgesi verilmektedir. 

Bir öğrencinin aylık harcama tutarı 400€ dur. Barınma ücreti ise 75-150€ arasındadır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın…


Bir cevap yazın