Kazakistan’da Üniversite


Ortaasya Türk Cumhuriyetlerinden biri olan Kazakistan Cumhuriyetinin 2005-2010 yılları Eğitim Geliş­tirme Programı oluşturulmuştur. Milli kültür ve geleneklerine bağlı bir oluşumla gelişen Kazakistan’da modern, çağdaş eğitim imkanı bürokratik yasalarla gittikçe gelişmeye ve eğitimde reformlar geliştirmeye devam etmektedir. Ve üniversitelerde ihtiyaca uygun talepler doğrultusunda yeni bölümler açılmaktadır. Kazakistan eyaletine bağlı Türkistan’da H. A. Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi, Astana’da Avrasya Devlet Üniversitesi, Almatı’da Kazak-Amerikan Üniversitesi bunlardan bazıları..

Bir aylık konaklama, ulaşım, beslenme ve sosyal giderleri için aylık ortalama 200 – 350 Dolar civarındadır. Türkiye’deki giderlerinizle kıyaslarsanız arada pek de fark olmadığını görebilirsiniz. Eğitim ücretleri bölüme göre değişmekle birlikte ortalama yıllık 1000-3000 Dolar arasında bir ücret ödeyerek istediğiniz bölümü kazakistan üniversitelerinde rahatlıkla okuyabilirsiniz. 

Hazırlık Eğitim dili Rusca ve Kazak Türkçesi ve İngilizcedir. Staj imkanı sağlayan bir eğitim sistemine sahiptir. Halkın büyük bir bölümü Rusça konuşmaktadır. Akredite anlaşmasıyla yatay ve dikey geçiş yapabilirsiniz.

Kazakistan Bolonya Akreditasyonlu Avrupa Eğitim Sistemi Uygulamaktadır . 


Bir cevap yazın