Plovdiv Tıp ÜniversitesiBulgaristan’ın en iyi tıp okullarından biri olan Plovdiv Tıp Üniversitesi’nde okumak ve Avrupa’nın tüm ülkelerinde geçerli olan uluslararası diplomaya sahip olmak  istemez misin?

Öncelikle Plovdiv Tıp Üniversitesi kuruluşundan günümüze kadar hangi aşamalardan geçmiş kısaca bir göz atalım.

1945 yılında kurulmuştur. 1950 yılında Rus bilim adamı Ivan Petroviç Pavlov okulun adını Tıp Akademisi olarak değiştirmiştir. 1972 yılında Sofya ve Varna Tıp Fakültesi’de Plovdiv Tıp Üniversitesine katılmıştır. 1990 yılında bağımsız bir fakülte olmuştur. 1974 yılında Diş Fakültesi kuruldu ve 22 Şubat 2002 yılında Plovdiv Tıp Üniversitesi adını almıştır.

Tıp ve sağlık alanında bilimsel ve tıbbi faaliyetlerin daha iyi hale gelmesi için uzman eğitim veren devlet üniversitesidir.

Üniversitede öğrencilerin aktivitelerini sağlayacakları olanaklar mevcut olmakla birlikte, eğitimlerini uygulayabilecekleri modern, teknolojik bilimsel laboratuarlar bulunmaktadır.

Bir yıl süreli Bulgarca ve İngilizce hazırlık eğitimi verilir. Dil Sertifikası ile öğrenciler hazırlık programlarına kayıt yaptırmadan eğitimlerine başlayabilirler.

Kayıt için gerekli evraklar: Diploma, transkript, sağlık raporu, laboratuar sonuçları, liseden referans belgesi, pasaport, kimlik fotokopisi, ikametgah, 10 adet fotoğraf.

Vize için gerekli evraklar: Taahhütname, vukuatlı nüfus kayıt örneği, uluslararası doğum belgesi, okul kabul belgesi, konaklama belgesi, kimlik fotokopisi, pasaport.

Teminat: Eğitiminiz boyunca yapacağınız masraflarınızı karşılayabileceğinize dair banka cüzdanıyla göstereceğiniz 2000-3000€  teminat ücreti… Konsolosluk değiştirebilir ücreti.

Konaklama ücreti: 50-200€

Oturum ücreti: 250€

Vize: 100€ konsolosluk değiştirebilir ücreti.

Bölümler:

Tıp: İngilizce-6 yıllık eğitim (10 sömestre ve 12 aylık klinik beceri eğitim.

Diş hekimliği: İngilizce- 5-9 yıllık eğitim (10 sömestre ve 9 aylık klinik beceri eğitimi)

Eczacılık: 5 yıllık eğitim (9 sömestre ve 6 aylık klinik beceri eğitimi)

Hemşirelik: 4 yıllık eğitim (6 sömestre ve 9 aylık pratik uygulama)

Ebelik:4 yıllık eğitim (6 sömestre ve 9 aylık uygulama)

Sağlık Yöneticiliği: 5 yıllık eğitim.

Kararını verdiysen tam bana göre bir okul diyorsan… Bulgaristan’ın en iyi okullarıyla anlaşmalı olan Point Yurtdışı Eğitim’e uğrayıp kaydınızı yaptırıp okul hayatınıza ilk adımı atabilirsiniz.


Bir cevap yazın